025-37757780
قم، خ لواسانی، بین کوچه 19 و 21
جستجو

بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای قم در محکومیت ترور شهید صیاد خدایی

بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای قم در محکومیت ترور شهید صیاد خدایی

بیانیه کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای استان قم در محکومیت ترور شهید صیاد خدایی
بسم الله الرحمن الرحیم
ترور ناجوانمردانه پاسدار شهید سردار مدافع حرم حسن صیاد خدایی، بار دیگر پدیده زشت ترور را نمایان ساخت.
اهمیت موضوع در آن است که به نظر می رسد انجام چنین اعمالی با حمایت دولت های خارجی و با یک برنامه ریزی مستمر در حذف فیزیکی و سرکوب نیروهای موثر داخلی همراه است، و صد البته که قصد آنان در آسیب رساندن به وحدت ملی و استقلال کشور در نیات پنهانی ایشان قابل رویت است.
فارغ از تبعات و اهداف عمل ترور که ممکن است در جهت ایجاد ناامنی و هراس در سطح جامعه باشد ارتکاب آن، موجب نقض قواعد حقوق داخلی کشور مقصد است و موجبات ایجاد وضعیت ناپایدار در جامعه را فراهم خواهد کرد. ایران که از بزرگترین دولت های قربانی ترور در چند دهه اخیر است، بر لزوم  توجه جهانی به این موضوع اصرار داشته و از نهادهای مسوول در نظام حقوق بین الملل و سازمان ملل مجدانه می خواهد که از ایجاد بسترهای مناسب برای ارتکاب این عمل زشت و خطرناک جلوگیری شود.
بر اساس مفاد قطعنامه 3314 سازمان ملل متحد، توسل به زور علیه کشور یا مقامات کشور ها به هر نحوی، مصداقی از مفهوم توسل به زور مندرج در بند4 ماده 2 منشور و همچنین ماده 39 منشور ملل متحد می باشد. لذا با توجه به رای 1986 دیوان دادگستری در دعوای نیکاراگویه علیه امریکا اقدام به توسل به زور علیه یک مقام رسمی دولت توسط نیروی مستقیم و یا واسطه و یا شبه نظامی قطعاً مصداقی از توسل به زور و تجاوز می باشد، و برخلاف موازین حقوق بین الملل محسوب خواهد شد.
رعایت اصل گرانبهای حق سرنوشت و حق حیات که حقی برتر در نظام  حقوق بشر جهانی و اسلامی می باشد و پرهیز از خشونت نامشروع ایجاب می نماید که دولت ها و سازمان های بین المللی ضمن اعلام محکومیت این عمل زشت و ناپسند بر ممانعت جدی در تحقق این قبیل اعمال خشونت آمیز که نتیجه ای جز رواج فرهنگ خشونت ندارند اقدام نمایند.
کانون وکلای دادگستری استان قم ضمن اعلام محکومیت شدید این جنایت و طلب علو درجات برای آن شهید والامقام و مسالت آرامش برای بازماندگان ایشان بر این امر مهم تاکید می نماید که نتیجه انجام چنین اعمالی جز تقویت فرهنگ خشونت و تضییع حقوق انسانی هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت. امید است روزی برسد که شاهد ارتکاب اینچنین جنایاتی نباشیم.